Vitreoretinalna hirurgija

Šta je mrežnjača?

Mrežnjača je sloj nervnog tkiva unutar oka koje je osetljivo na svetlo i koje šalje slike mozgu. Oko je nalik fotoaparatu. Rožnjača i sočivo u prednjem delu oka fokusiraju svetlost na mrežnjaču. Mrežnjaču možete zamisliti kao film koji oblaže pozadinu fotoaparata.

Šta je žuta mrlja?

Žuta mrlja predstavlja tačku jasnog vida. To je deo mrežnjače koji zahvaljujući svojoj specifičnoj građi, omogućava da vidimo sitne detalje jasno i da radimo stvari poput čitanja i upravljanja vozilom. Kada makula (žuta mrlja) ne funkcioniše pravilno, naš centralni vid može biti zamagljen, iskrivljen ili samo tamna mrlja.

Šta je staklasto telo?

Staklasto telo je providni gel koji ispunjava sredšnji deo oka. Sa godinama, ovaj gel se polako pretvara u vodu i može da se odvoji od mrežnjače u pozadini oka.
Obično se ovaj gel odvaja od mrežnjače bez izazivanja komplikacija.

Ali ponekad ovo odvajanje može izazvati odredjene komplikacije:

  1. Nastanka rupture mrežnjače (cepanje mrežnjače na jednom ili više mesta)
  2. Retinal detachment (retinal tear as a result of rupture of the retina).
  3. Nastanka rupe u žutoj mrlji
  4. Nastanka nabora u žutoj mrlji
  5. Krvarenja unutar oka
  6. Nastanka Weissovog prstena

Nastanka Weissovog prstena predtavlja vidljivu ovojnicu staklastog tela. Ona često ometa vid i pacijent se žali na pojavu “mušice”, ”kružića”, “polumeseca” ili crne tačke u vidnom polju. Obično je ova promena bezopasna, ali njena pojava zahteva detaljan pregled periferije očnog dna. Nekada može doći i do nastanka više navedenih stanja paralelno.

 

Ablacija retine (odvajanja mrežnjače kao posledica rupture mrežnjače)

Ablacija retine predstavlja odvajanja mrežnjače kao posledica rupture mrežnjače. Tečnost može da prođe kroz rupturu, rascep na mrežnjači, odvajajući mrežnjaču od pozadine oka.
Mrežnjača ne funkcioniše kada je odvojena. Vid je zamagljen, kao što bi slika napravljena fotoaparatom bila zamagljena ako se film u aparatu olabavi (otkači).
Odvajanje mrežnjače je veoma ozbiljno očno oboljenje koje skoro uvek izaziva slepilo ukoliko se ne leči.

Sledeća stanja povećavaju mogućnost odvajanje mrežnjače:

  1. Kratkovidost
  2. Prethodne operacije katarakte
  3. Glaukom
  4. Teške povrede
  5. Prethodno odvajanje mrežnjače na drugom oku
  6. Odvajanje mrežnjače u porodičnoj istoriji.
  7. Oslabljeni delovi mrežnjače koje može da vidi Vaš oftamolog (degeneracije perifernih delova retine)
  8. Odvajanje mrežnjače često može nastati iz nerazjašnjenih razloga.

Koji su znaci upozorenja za odvajanje mrežnjače?

Ovi rani simptomi mogu da upozore na mogućnost odvajanja mrežnjače:

  1. Svetlucave iskre pred očima
  2. Plutanje pred očima
  3. Senka u perifernom (bočnom) vidu
  4. Sivi zastor u Vašem vidnom polju

Ovi simptomi ne moraju da znače da postoji odvajanje mrežnjače, međutim, trebalo bi da se što pre javite svom oftamologu.Vaš oftamolog može da otkrije rupturu mrežnjače tokom pregleda oka i proširiće Vam zenice. Nekad se odvajanje mrežnjače otkrije i tokom redovnog očnog pregleda. Jedino nakon pažljivog pregleda periferije očnog dna, gde će Vaš oftamolog uz pomoć specijalnih lupica uraditi pregled, može se otkriti da li se radi o odvajanju staklastog tela, degeneracijama retine, rupturi mrežnjače, ili o odvajanju mrežnjače.

Kakvo je lečenje potrebno?

Rupture mrežnjače i degeneracija retine

Većina ruptura mrežnjače, kao i degeneracija retine, mora da se leči laserskom intervencijom ili krioterapijom (smrzavanjem), i na taj način se mrežnjača pričvršćuje za pozadinski deo oka.
Ovakve terapije izazivaju malu nelagodnost ili je uopšte ne izazivaju, i mogu da se izvode u ordinaciji Vašeg oftamologa. Ove terapije obično sprečavaju odvajanje mrežnjače.

Odvajanje mrežnjače

Skoro svi pacijenti koji pate od odvojene mrežnjače moraju da budu operisani da bi im se mrežnjača vratila u pravilan položaj.

Vrste operacija

Postoji nekoliko načina da se ispravi odvajanje mrežnjače. Odluka o vrsti operacije i anestezije (lokalne ili opšte) zavisiće od prirode odvojenosti vaše mrežnjače.
Kod svake od sledećih metoda, vaš oftamolog će da locira rascep (rupturu) mrežćnjače i upotrebiće operaciju laserom ili krioterapiju da ispravi rupture.
Većina metoda operacije odvajanja mrežnjače su uspešne, mada je ponekad potrebno obaviti i dodatnu operaciju.
Neka odvajanja mrežnjače ne mogu da se isprave. Ukoliko mrežnjača ne može da se vrati u svoj položaj, vidna oštrina će oslabiti do razlikovanja svetlosti od tame i na kraju će oslepeti.

Skleralna plomba

Ova metoda podrazumeva stavljanje elastične (silikonske) trake (Plombe) oko očiju da bi se suprostavila sili koja odvaja mrežnjaču od njene podloge.  Oftamolog obično drenira tečnost ispod odvojene mrežnjače, pružajući mogućnost mrežnjači da se vrati u svoj prirodan položaj uz pozadinski zid oka. Ova metoda se obavlja u operacionoj sali.

Pneumatska retinopleksija

Kod ove metode se ubrizga specijalan gas (mehurić gasa) unutar oka u kombinaciji sa laserskom operacijom ili krioterapijom.. Mehurić gasa pritiskom zatvara rupturu mrežnjače uz pozadinski zid oka. Ponekad ova metoda može da se obavi u ordinaciji oftamologa. Oftamolog će vam preporučiti da glavu držite u odredjenom položaju nekoliko dana. Mehurić gasa će vremenom nestati.

Vitrektomija

Vitrektomija je vrsta hiruškog zahvata (operacije) koja leči poremećaje mrežnjače i staklastog gelastog tela (vitreusa).

Staklasto telo se uklanja tokom vitrektomije i obično se zamenjuje silikonskim uljem, gasom ili obicnim fiziloskim rastvorom.

Kada vam je potrebna vitrektomija?

Vitrektomija često popravlja ili stabilizuje vid. Ovom operacijom uklanja se staklasto telo i uklanjuju se sve materije ( krvarenja, infekcije,zapaljenja) koje mogu da blokiraju ili zamagle svetlost koja se fokusira na mrežnjači. Ukoliko se radi o ablaciji, odvojena retina se vraća na njeno prirodno mesto i time omogućava njeno funkcionisanje. Ovom operacijom takodje može da se ukloni strano telo zaglavljeno unutar oka usled neke povrede. Većina stranih tela može da ošteti vid ukoliko se ne ukloni iz oka.

Vaš oftamolog (očni lekar) može da vam preporuči vitrektomiju u cilju lečenja sledećih komplikacija:

  1. Dijabetesne retinopatije, ako postoji krvarenje , membranama odvojena retina , otok žute mrlje koji ne reaguje na ostale vrste terapije…
  2. Ablacija retine (Odvajanje mrežnjače)
  3. Infekcija unutar oka
  4. Teških povreda oka
  5. Makularnih nabora izazvanim membranama na površini žute mrlje
  6. Rupa u makuli (delimični gubitak vida za sitne detalje i smetnje u centralnom vidu)
  7. Određenih komplikacije nakon operacije katarakte
  8. Zapaljenja unutar oka koja izazivaju neprovidnost staklastog tela

Vitrektomija (operacija)

Trajanje operacije kreće se od jednog do nekoliko sati, u zavisnosti od Vašeg stanja. U određenim situacijama, Vaš oftamolog može da u isto vreme obavi još neki hirurški zahvat, poput korekcije odvojene mrežnjače ili uklanjanja katarakte.

Vaš oftamolog izvodi operaciju dok vam mikroskopom posmatra oko. Različiti minijaturni instrumenti se stavljaju u oko kroz mali rez na beonjači (beli deo oka). Veličina reza zavisi od opreme koja se koristi za operaciju. Danas se u najvećem broju slučajeva koristi tehnika sa izuzetno malim rezom, nakon čega nije potrebno ušivanje, već se zbog specijalne tehnike reza rana sama zatvara. Klinika MAJA poseduje najsavremeniju opremu tako da se intervencije vrše sa malim rezom, takozvana mikroinciziona vitreoretinalna hirurgija.

Da bi Vam omogućio najbolji mogući vid, Vaš oftamolog uradiće jednu ili više od sledećih stvari:

  • Ukloniće sva zamaglenja u staklastom telu
  • Ukloniće sva postojeća oštećena tkiva, pokušavajući da vrati mrežnjaču u njen prirodan položaj
  • Ukloniće strano telo koje se možda nalazi u oku
  • Upotrebiće laser u lečenju oka da bi smanjio buduća krvarenja ili da bi popravio rascep na mrežnjači.
  • Ubrizgaće vazdušni ili gasni mehur u oko kako bi mrežnjača zadržala svoj prirodan položaj. U zavisnosti od toga koji je gas upotrebljen gasnom mehuru je potrebno od 7 dana do 2 meseca da postepeno nestane iz oka. Prilikom nestanka gasa iz oka vid se postepeno javlja, prvo se javlja slika u gornjem delu vidnog polja.
  • Ubrizgaće silikonsko ulje u oko, koje obično kasnije mora biti uklonjeno hiruškim putem.
  • Silikonsko ulje se obično uklanja iz oka 3-4 meseca posle primarne operacije. Mišljenje o vađenju silikonskog ulja ili o eventualnoj zameni istog daće Vaš doktor nakon detaljnog pregleda. Intervencija se takođe obavlja u operacionoj sali, i ako je stanje retine stabilno, ne bi trebalo da traje duže od sat vremena.

Nakon operacije

Možete da očekujete neke nelagodnosti nakon operacije. Vaš oftamolog će vam prepisati sve potrebne lekove i reći vam kada možete da nastavite sa uobičajenim aktivnostima. Moraćete da nosite zavoj preko oka kraći vremenski period. Svetlucave iskre i plutanje pred očima može da traje još neko vreme nakon operacije.

Ako vam je ubrizgan gasni mehurić ili silikonsko ulje u oko, oftamolog će vam preporučiti da glavu držite u odredjenom položaju za neko vreme.

NE LETITE AVIONOM I NE PUTUJTE NA VELIKIM NADMORSKIM VISINAMA SVE DOK NE SAZNATE DA JE GASNI MEHUR ISČEZAO!

Nagli porast nadmorske visine može da izazove opasan skok očnog pritiska.

Sa mehurom silikonskog ulja, možete bezbedno putovati avionom.

Promena naočara je često od koristi nakon nekoliko meseci.

Koji su rizici operacije?

Svaka operacija nosi određene rizike, ali kod vitrektomije rizici su manji u odnosu na čekivano poboljšane vida.

U neke od rizika vitrektomije spadaju:

  1. Infekcija
  2. Krvarenje
  3. Odvajanje mrežnjčea
  4. Slab (loš) vid
  5. Visok očni pritisak

Da li će se Vaš vid poboljšati?

Vaš vid nakon operacije zavisiće od mnogo faktora, naročito ako je vaša bolest oka prouzrokovala trajno oštećenje mrežnjače pre izvedene vitrektomije. Vaš oftamolog će razgovarati sa vama o vašem stanju da bi vam objasnio u kojoj meri je moguće poboljšati vaš vid.

Nakon uspešne operacije, potrebno je nekoliko meseci da se popravi vid, a u nekim slučajevima vid se neće u potpunosti povratiti. Nažalost, nekim pacijentima se uopšte ne povrati vid.

Što je komplikovanije stanje na očnom dnu (uznapredovale promene od šećerne bolesti, rupe u žutoj mrlji koje traju duže vreme, stare ablacije retine sa ožiljnim promenama…), manji je procenat vida koji može da se spasi.

Zbog toga je jako bitno da se javite svom oftamologu čim primetite bilo kakve tegobe.